point

Kiralık Araç Ve Kullanımı İle Trafik Kazaları İlişkisi

kiralik arac kazaÇeşitli nedenlerle ortaya çıkan araç ihtiyacının giderilmesi amacıyla faaliyet gösteren araç kiralama firmaları son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde veya caddelerde oldukça sık şekilde karşımıza çıkmaktadır kiralık araç ilanları. Peki, araç kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

 

            Araç kiralama firmaları genel olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık araç kiralama şeklindeki periyotlarla araç temin ederler. Araç kiralama periyotlarından sıklıkla tercih edilen periyotlar günlük ve yıllık periyotlar iken, yaz aylarında genellikle haftalık veya aylık periyotlarda araç kiralamasına da rağbet artmaktadır. Ancak fiyat bakımından en avantajlı kiralama periyodu olarak aylık ve yıllık periyotlar değerlendirilmektedir. Hatta bazı şirketler birkaç yıllığına araç kiralayabilmektedir.

 

            Kiralık araç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar olarak; aracın kiralama sözleşmesinde belirtilen sorumluluklar ile hangi araç kullanılırsa kullanılsın aynı şekilde dikkate edilmesi gereken en önemli kural olan trafik kurallarına uyulmasıdır. Özellikle kiralık araç kullanılırken çok kaza yapılmasının en önemli nedeni, aracın kendi aracı olmadığı düşüncesi iken, aslında kiralık araç kullanımının büyük sorumluluklar taşıdığının unutulmasıdır. Öncelikle trafik kurallarına uyulmaması durumunda trafik cezalarının muhatabı direkt olarak kullanıcısı olmaktadır.

 

            Diğer taraftan gerekli hassasiyetin gösterilmemesi durumunda oluşabilecek trafik kazaları ve bu kazaların sonuçları olarak ortaya çıkabilecek sakatlanmalar ve sağlık sorunları direkt olarak kullanıcısını etkileyecektir. Ayrıca ortaya çıkabilecek mali sorumluluklar da araç kiralayanların sorumsuzluklarının ortaya çıkması durumunda rücu ettirilmekte ve bu durumlar araç kiralama sözleşmelerinde yer almaktadır.

 

            İnsanların araç ihtiyaçlarının giderilmesi adına oldukça güzel bir sistem olarak görülen araç kiralama sisteminin sürdürülebilir olması ve can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi bakımından kiralanan araçların da şahsi araçlar gibi kullanılması gerekliliği unutulmamalıdır. Ayrıca araç kiralama işlemi yapılırken, özellikle güvenilirliğine emin olunan firmalar ile çalışılmalı, araçların bakımının yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

 

            Aksi takdirde bakımı yapılmamış araçlarla trafiğe çıkıldığında, aracın arızasının ortaya çıkması durumunda, can ve mal güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Örneğin frenlerinin bakımı yapılmadığı için aracın kazaya neden olması kaçınılmazdır. Bu sebeple en önemli tercih güvenilirliği bilinen araç kiralama firmalarından araç kiralaması yapılmalıdır. 

Belki Haberlerde İlgilinizi Çekebilir